Bookitnow.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.
Naršydamas(-a) toliau sutinki su būtiniausiais slapukais. Taip pat gali sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Duomenų valdytojas UAB "Gera dovana". Pakeisti ar atnaujinti pasirinkimus gali atlikti čia Slapukų politika.
Patvirtinti pažymėtus
Prisijungti
Prekės krepšelyje
Jūsų krepšelis tuščias
Išsirinkus norimas paslaugas, spauskite mygtuką "Į krepšelį"
„BookitNow“ yra įmonių grupės „Gera Dovana group“ dalis.

Blogas burnos kvapas: kaip panaikinti?

2025-07-22

Blogas burnos kvapas: kaip panaikinti?

Blogas burnos kvapas – nemalonus reiškinys ne tik pasimatyme, ar kalbantis artimu atstumu su kolegomis, bet ir būnant vienam. Baltas liežuvis ir blogas burnos kvapas ne tik erzina, bet ir trukdo asmeniniam gyvenimui bei geram žmogaus išoriniam įvaizdžiui. Juk žmonės mus pasitinka ir apie mus susidaro nuomonę vos per kelias sekundes. Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindines priežastis, kodėl sklinda blogas kvapas iš burnos ir kaip burnos mikrobiotą pagydyti. 

 

Blogo burnos kvapo priežastys 

Dažną kartą blogas kvapas iš burnos reiškia sveikatos problemas. Dažniausiai pasitaikančios blogo kvapo iš burnos priežastys yra dantų kariesas, apnašos, padidėjęs kenksmingų bakterijų kiekis burnoje. O blogą kvapą burnoje dažnai lydintis kartus skonis burnoje jau gali reikšti ne tik burnos higienos, o ir itin rimtas viso kūno sveikatos problemas. 

Moksliniais tyrimais aiškiai įrodytas ryšys tarp burnos mikrobiotos ir skrandžio būklės. Kaip žinia, mūsų organizme gerųjų ir blogųjų bakterijų mikrobiotos yra net kelios: žarnyne, burnoje ir lytiniuose organuose. 

  • Pati dažniausia blogo kvapo iš burnos priežastis yra dantų nepriežiūra, kai dantys valomi prastai ir retai. 

  • Taip pat svarbi blogo kvapo iš burnos priežastimi yra prasta mityba

Valgant daug perdirbto maisto ir per mažai sveiko, kaip daržovių, žuvies, mėsos, skaidulinio maisto ir fermentuoto maisto, tiek žarnyne, tiek burnoje sumažėja gerųjų bakterijų skaičius, tačiau ima viršų blogosios. Blogosios bakterijos ne tik skleidžia nemalonų kvapą iš burnos, bet sparčiai dauginasi, pereina į kitas kūno vietas ir netgi artimo kontakto su kitu žmogumi metu gali pereiti kitam žmogui. Blogas burnos kvapas ryte turėtų praeiti atsigėrus vandens. Jį sukelia skrandyje rugstantis maistas. Tačiau jei jo nepavyksta lengvai atsikratyti, visų pirma siūloma kreiptis į odontologą. Pasidaryti ne tik burnos higieną, bet ir sutaisyti visus sugedusius dantis, išklausyti odontologo rekomendacijų dėl burnos priežiūros, pasimokyti valyti dantis taisyklingai. 

Jei burnos higiena rūpinatės nepriekaištingai, o jus kamuoja blogas burnos kvapas ar net metalo skonis burnoje, verta kreiptis į šeimos gydytoją ir atlikti reikiamus kraujo tyrimus. Tyrimo metu bus nustatyta, kokios bakterijos kelia tokius nemalonius simptomus ir ar blogas burnos kvapas išduoda rimtesnes žarnyno ligas. 

vyras tikrina ar blogas burnos kvapas

Blogas kvapas iš burnos dėl skrandžio 

Net 90% blogo burnos kvapo atvejų kyla dėl problemų burnoje. O nuolatinis blogas kvapas iš burnos iš skrandžio neduoda ramybės retesniais atvejais. Verta sunerimti, kai blogo burnos kvapo nepavyksta nugerti vandeniu, panaikinti išsivalius dantis ar pavalgius. Tai reiškia, kad jūs galimai turite virškinamojo trakto, sinusų ar kitų sisteminių ligų. 

Dažnai blogas kvapas iš burnos iš skrandžio atkeliauja per refliuksus. Pavyzdžiui, gastroezofaginis refliuksas (GERD) gali išstumti rūgštis ir dujas aukštyn, sukelti blogą kvapą. Kita dažna blogo kvapo iš burnos per skrandį priežastis yra gastritas, kurį lydi ir nemalonus skonis burnoje. Jo gydymui yra vaistų ir ilgalaikių priemonių, kurias galite aptarti su savo šeimos gydytoju. 

Taip pat dažnai blogą kvapą iš burnos sukelia bakterijos, kaip H. pylori bakterija, kuri gali sukelti ne tik blogą kvapą, nuolatinį pilvo pūtimą, bet ir skrandžio opą. Ši bakterija randama apie 50-60% suaugusiųjų Lietuvoje. Jei nerimaujate – verta išsitirti. 

Vaistai nuo blogo burnos kvapo dažniausiai taiko gydyti virškinamojo trakto problemas ar mažinti skrandžio rūgštingumą. Taip pat kai kuriems žmonėms blogas kvapas iš burnos praeina savaime, pagerėjus jo burnos higienos būklei, mitybai ir psichologinei būsenai. Įtarus, kad blogo kvapo iš burnos sukėlėjas yra bakterijos, verta pirmiausiai pasitarus su gydytoju gastroenterologu naikinti antibiotikais blogąsias, geriant geruosius probiotikus ir sveikai maitinantis sukurti terpę naujoms, bei prižiūrėti dantis.

 

Halitozė 

Net apie 30% suaugusiųjų pasaulyje turi halitozę – blogą burnos kvapą. Tai medicininis terminas nuolatiniam blogam kvapui iš burnos. Pagrindiniai halitozės sukėlėjai yra prastas gyvenimo būdas kaip rūkymas, dantenų ligos kaip periodontitas, alkoholio vartojimas, liežuvio apnašos.

❗Nereikėtų nuvertinti nuolatinio alkoholio vartojimo kaip priežasties, jei jį vartojate mažais kiekiais. Vis tiek alkoholis skatina ketonų gamybą kūne ir jų kvapas yra nemalonus. 

Vaistai nuo blogo burnos kvapo realiai neegzistuoja, yra nebent jį maskuojantys burnos gaivikliai. Dažniausiai halitozė gydyti taikomi nuolatiniai gyvenimo būdo pakeitimai, o ne vaistai.

💡Pavyzdžiui, siekiant panaikinti blogą burnos kvapą reikėtų vengti aštraus maisto, kavos, rūkymo, sveikai ir reguliariai maitintis, neturėti įpročio pagulėti iškart pavalgius ir gerti elektrolitus. Šie itin naudingi žmonėms geriantiems daug kavos, kurios nuosėdose esančios bakterijos mėgsta nusėsti ant liežuvio. Jų neatsiras, jei gersite daugiau elektrolitų ir valysite liežuvį specialiu liežuvio šepetėliu. 

Acetono kvapas iš burnos atsiranda tada, kai organizmas skaido riebalus, o ne angliavandenius energijai. Tai gali būti cukrinio diabeto požymiu. Arba tiesiog atspindėti jūsų dietą – protarpinį badavimą ar keto dietą.

Retesnė, bet pasitaikanti halitozės priežastis – tai kepenų ir inkstų nepakankamumo ligos. Šias jums gali diagnozuoti gydytojai. Nerekomenduojame užsiimti savidiagnozėmis vien iš perskaitytos informacijos internete. O geriausia halitozės prevencija tai visų pirma atsisakymas žalingų įpročių ir įgyjimas naujų, kaip pavyzdžiui – geresnė savo kūno ir burnos sveikatos priežiūra, naujos rūšies dantų šepetėliai ir įprotis valytis dantis net darbe papietavus.

 

Blogas kvapas iš burnos vaikui 

Blogas kvapas iš burnos vaikui yra retesnis reiškinys, nei suaugusiems. Tačiau dažniausiai reiškia ne rimtesnes skrandžio ar žarnyno ligas, diabetą, o būtent dantų nepriežiūrą ir per dažną saldumynų vartojimą (įskaitant saldžius gaiviuosius gėrimus). Vaikus būtina reguliariai vesti pas dantų gydytoją ir mokyti vaikus kruopščiai valytis dantis. Tėvai turėtų kontroliuoti savo vaikų burnos higienos įpročius ir dantų valymąsi iki pat vaikas pasieks labiau sąmoningą paauglystės amžių. 

Ne paslaptis, kad vaikai savo dantis dažniausiai valo netaisyklingai, per trumpai, per tingiai, o išvažiavę atostogų pas senelius ar į vasaros vaikų stovyklą jų nesivalo visiškai. Jei vaikas dar ir daržovių nemėgsta valgyti ir verčiau renkasi saldumynus, dešreles, picas ir tiesiog makaronus – tikimybė, kad vaikas turės blogą burnos kvapą dar didesnė. Tėvai turėtų griežčiau kontroliuoti savo vaiko mitybą ir lavinti atsakomybės bei pareigos jausmą. Dantų valymasis – puiki to pradžia. 

Jei jaučiate iš savo vaiko burnos sklindantį acetono kvapą, nedelskite kreiptis į gydytojus dėl išsamių kraujo tyrimų.

du vaikai valosi dantis

Blogo kvapo iš burnos prevencija 

Pati geriausia blogo kvapo iš burnos prevencija yra gera burnos higiena. Reikėtų valytis dantis bent du kartus per dieną, abu kartus išsivalius dantis dantų šepetėliu su dantų siūlu išrinti maisto likučius ir apnašas iš tarpdančių, bent kartą dienoje išvalyti dantis su vieno danties šepetėliu bei atskirai valyti liežuvio apnašas su specialiu liežuvio šepetėliu. 

Dantų skalavimas su skalavimo skysčiais taip pat padeda naikinti blogasias bakterijas iš burnos, tiesa, naudojant agresyvesnį dantų skalavimo skystį periodiškai reikėtų darytis pertraukas. Patariama rinktis dantų skalavimo skystį be alkoholio. Geriau tiks turintis natrio. 

Jei nemalonus kvapas iš burnos sklinda naktį ir neduoda ramybės šalia gulinčiam žmogui, galite pabandyti nakčiai naudoti burnos lipdukus (vadinamieji burnos pleistriukai). Tai gaivinantį kvapą turintys lipdukai, kuriuos prisiklijuojate prie gomurio. Tiesa, ši priemonė blogą burnos kvapą sukeliančios priežasties nesprendžia, tik trumpam kosmetiškai maskuoja nemalonius pojūčius. O stipresnio prasto kvapo iš burnos šie lipdukai net neužmaskuos – šalia jūsų esantis žmogus užuos prastą kvapą sumišusį su mėta ar pipirmetė ir tai vis tiek neleis jums užmaskuoti prastos burnos higienos. 

Išvada – paprasta. Baltas liežuvis ir blogas burnos kvapas dažniausiai baknsoja pirštu ne į sudėtingas vidaus organų ligas, o į jus pačius ir jūsų higieną.

Atgal