Siekiant užtikrinti sklandų svetainės veikimą, analizuoti lankytojų veiklą ir teikti individualizuotus skelbimus, šioje svetainėje yra naudojami slapukai ir socialinių tinklų įskiepiai. Slapukų ir įskiepių naudojimą galite pasirinkti patys nustatymuose. Daugiau informacijos Privatumo politikoje.
Prekės krepšelyje
Jūsų krepšelis tuščias
Išsirinkus norimas paslaugas, spauskite mygtuką "Į krepšelį"
„BookitNow“ yra įmonių grupės „Gera Dovana group“ dalis.

Egzema - ką būtina žinoti ir kaip gydyti?

2020-01-22

Egzema - ką būtina žinoti ir kaip gydyti?

Įvairios odos problemos vargina ne vieną žmogų. Šiais laikais, odos ligos vis dažnesnės ir jomis serga bent 30 % žmonių. Viena tokių ligų - egzema. Kartais klaidingai manoma, kad odos egzema – tai tik kūdikių ir vaikų liga. Tačiau egzema serga ir suaugę moterys bei vyrai. Dažniausiai ji pasireiškia stipriu odos niežėjimu, raudoniu ir išsausėjimu. Norint suvaldyti egzemą svarbu atrasti būdą, kuris geriausiai tinka Jums.  

Kas yra egzema?  

Egzema yra odos liga, kuria serga nemažai žmonių. Dažnai galite išgirsti ir kitokį šios ligos pavadinimą - atopinis dermatitas. Nors liga dažniau serga maži vaikai ir kūdikiai, ji neaplenkia ir suaugusiųjų. Vaikams būdingi odos pakitimai ant veido, alkūnių, o suaugusiems ant kojų, rankų.  

Egzema gali būti atopinė egzema, kontaktinė egzema, seborėjinė egzema, dishidrozinė egzema, nervinė egzema, kūdikiams ir sauskelnių egzema. Kiekvienu atveju egzema pasireiškia kitaip ir vienais atvejais ji yra lėtinė, kitais ūminė. Lėtinė odos egzema dažniausiai pasireiškia niežtinčia oda, bėrimu. Niežulys gana stiprus, todėl norisi kasytis. Dėl to oda sukietėja ir ima trūkinėti. Ūminė egzema pasireiškia odos raudoniu, patinimais ir niežėjimui, kartais atsiranda pūslelių. Pūslelės būna vandeningos.  

Kaip atrodo egzema? 

Egzema gali pasireikšti įvairiais būdais. Kaip atrodo egzema priklauso ir nuo to, kokios rūšies egzema sergate. Dažniausiai yra skiriami keli pagrindiniai simptomai: niežulys, odos paraudimas, odos sustorėjimas, vandeningos pūslelės ir šašai.  

Niežulys. Odos niežėjimas pasireiškia sergant bet kurios rūšies egzema. Tai pagrindinis simptomas, kuris pasireiškia susirgus šia odos liga. Žinoma, niežulys gali pasireikšti ir sergant kitomis odos ligomis, tačiau rečiau.  

Odos paraudimas. Egzemą dažniausiai lydi ir odos paraudimas. Oda parausta, kadangi padidėja kraujo tėkmė smulkiuose kapiliaruose. Egzema – tai odos uždegimas, todėl jam prasidėjus kraujagyslės išsiplečia, oda parausta. Jei ant odos atsirado stiprūs paraudimai, būtina tinkamai reaguoti ir sušvelninti simptomus. Labai svarbu, kad nekiltų bakterinė infekcija, kuri gali pakliūti į giliuosius odos sluoksnius ir sukelti dar rimtesnių problemų.  

Odos sustorėjimas. Dar vienas dažnas egzemos simptomas – odos sustorėjimas. Tose vietose, kur oda stipriai paraudusi, vargina ir niežėjimas. Tuomet žmogus kasosi, oda ima storėti. Dažniausiai oda sustorėja ant kelių, riešų, alkūnių, bet pasitaiko ir tose vietose, kur oda įprastai plonesnė.  

Vandeningos pūslelės. Pūslelės sergant egzema pasirodo ne visuomet. Tačiau jei egzema progresuoja, ant odos atsiranda mažytės vandeningos pūslelės. Retesniais atvejais, kai odoje kyla infekcija atsiranda didesnės pūslelės su pūlinukais. Pūslelės ant odos atsiranda tose vietose, kur oda labiau pleiskanoja. Ten lengvai prasiskverbia įvairios bakterijos, kurios ima kauptis gilesniuosiuose odos sluoksniuose.  

Šašai. Tuomet, kai egzema progresuoja ir atsiranda infekcija, dažnai susidaro šašai. Jie susidaro todėl, kad pažeistoje odoje tarp ląstelių esantis skystis su baltymai gauna oro ir ima džiūti. Būtent išdžiūvę baltymai lieka odos paviršiuje ir taip susidaro šašas.  

Egzemos rūšys 

Egzema būna net kelių skirtingų rūšių. Tai lemia jos atsiradimo priežastys. Trumpai apžvelgsime, kokios egzemos rūšys ir kaip pasireiškia, kas gali būti ligos sukėlėjas.  

Atopinis dermatitas. Tai bene dažniausiai pasitaikanti lėtinė egzemos liga. Esant atopiniam dermatitui odoje nuolat vyksta uždegiminiai procesai, oda visuomet išsausėjusi, ją niežti, atsiranda paraudimai, patinimai, kai kuriais atvejais net ir žaizdelės ar pūslelės. Dažniausiai atopinė egzema atsiranda kūdikiams ir vaikams iki 5 metų.  

Atopinis dermatitas atsiranda tiek dėl genetikos, tiek dėl aplinkos veiksnių. Viena svarbiausių šios ligos atsiradimo priežasčių - alergija. Ją gali sukelti maisto produktai (pieno produktai, jūros gėrybės, kiaušinių baltymai, kviečiai ir kt.), žiedadulkės, pelėsiai, dulkės, gyvūnų plaukai, įvairūs kvapikliai bei cheminės medžiagos.  

Kontaktinė egzema. Kontaktinė egzema gali būti iritacinė arba alerginė. Pirmuoju atveju pažeidžiama rankų oda. Taip nutinka todėl, kad rankos dažniausiai liečia įvairias chemines medžiagas, ypatingai valymo priemones. Taip pat jos atsiradimą gali įtakoti dušo prausikliai, putos, klijai. Alerginė egzema taip pat kyla dėl sąlyčio su tam tikromis medžiagomis, tačiau tokiu atveju egzema gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje.  

Seborėjinė egzema. Šios rūšies egzema dažniausiai atsiranda ant galvos odos. Seborėjinė egzema pasireiškia kai plaukuotose vietose atsiranda riebios, gelsvos spalvos pleiskanos, paraudimai ir odos pleiskanojimas. Tokie pleiskanojimai gali atsirasti galvoje, prie ausų, antakiuose. Retesniais atvejais gali atsirasti pleiskanojančių vietų juosmens srityje ar ant nugaros.  

Dishidrozinė egzema. Šios rūšies egzema prasideda ūmiai. Pirmieji jos ryškesni požymiai trunka iki 3 savaičių. Dishidrozinė egzema pasireiškia pėdų ir plaštakų odos uždegimais, odoje atsiranda pūslelių su pūliniais, gali išryškėti celiulitas, atsirasti limfagitaslimfadenitas. Sprogus pūslelėms gali susidaryti ir šašai. Šios rūšies egzema serga dažniausiai suaugę žmonės iki 50 m. Būtent šios rūšies egzemos tikslių atsiradimo priežasčių gali būti kelios: jau sergate kitos rūšies egzema, patiriate daug streso, turite alergiją, įgimta. Dėl visų šių veiksnių ir atsiranda egzema ant rankų ar kojų.  

Kas sukelia egzemą?  

Vienas svarbiausių klausimų - kodėl atsiranda egzema ir kas išprovokuoja šios odos ligos paūmėjimą? Vienas svarbiausių faktorių - mūsų imunitetas, kuris kartais per daug stipriai bando kovoti su įvairiais išorės dirgikliais. Kitas faktorius – stresas bei nuolatinė įtampa. Manoma, kad nervinės sistemos susilpnėjimas ir dažnai patiriama įtampa įtakoja daugybės ligų atsiradimą, tame tarpe ir egzemos.  

Egzemą gali sukelti ir pačio organizmo atsakas į jame esančius baltymus. Įprastai mūsų organizmas savus baltymus tarsi ignoruoja ir puola tik svetimus (bakterijos ar virusai). Tačiau kartais nutinka taip, kad imunitetas ima atakuoti abiejų rūšių baltymus, o būtent dėl to kyla ir odos uždegimas, išsivysto egzema.  

Egzemos atsiradimą ir stiprų paūmėjimą gali sukelti įvairiose valymo priemonėse esančios cheminės medžiagos, vilna, sintetinės medžiagos drabužiai, gausesnis prakaitavimas, drėgmės trūkumas odoje, alergijos maisto produktams, gyvūnų plaukams ar pleiskanoms, įvairūs virusiniai susirgimai.  

Kaip gydyti egzemą?  

Egzemos gydymas būtinas, tačiau visiškai iki galo jos išgydyti neįmanoma. Tačiau egzemą galim suvaldyti ir sumažinti paūmėjimus. Žinoma, patį gydymą esant stipriam ligos paūmėjimui būtina aptarti su dermatologu ar alergologu. Specialistas gali padėti išsiaiškinti egzemos atsiradimo priežastis, atlikti išsamesnius tyrimus, ko patys tikrai nepadarytumėte.  

Pradžioje gydytojas gali rekomenduoti vaistus, kurie sumažins niežėjimą. Tai gali būti egzemos tepalas ar tabletės. Tepalas ramina, nuima niežėjimą, drėkina odą. Geriamieji vaistai dažniausiai būna nuo alergijos, kadangi egzemos atsiradimą ir paūmėjimą įtakoja alergijos.  

Kaip gydyti egzemą ant rankų?  

Egzema ant rankų sukelia nemažą diskomfortą. Nesinori niekam jų rodyti ir ieškoma būdų, kaip greičiau suvaldyti paūmėjimą. Dažniausiai tai pūslelės. Esant nedideliam bėrimam gydytojas gali paskirti specialius kompresus ar egzemos tepalą. Jei ant odos pūslelės didelės, yra pulinukų ar net susidarė šašai, tuomet gali būti skiriami ir antibiotikai.  

Šviesos terapija 

Kaip vienas iš egzemos gydymo būdų pasitelkiama šviesos terapija. Šviesos terapija padeda suvaldyti imuninės sistemos atsaką prieš organizme esančius savus baltymus. Norint išgydyti, sumažinti egzemos paūmėjimą reikia ne vieno šviesos terapijos seanso. Tačiau tai visiškai saugus būdas, kuris neturi jokio pašalinio poveikio. Be to, šviesos terapija padeda pagerinti bendrą odos būklę, skatina jos atsinaujinimo procesus. Ši terapija naudinga ir mūsų bendrai savijautai, gerina nervinės sistemos darbą, stimuliuoja kraujotaką, pagerina miego kokybę. Todėl šviesos terapiją galima naudoti, kaip profilaktinę priemonę tokių ligų atsiradimui.  

Įpročių keitimas 

Labai svarbu nustatyti, kas Jūsų aplinkoje gali daryti įtaką egzemos paūmėjimui ir atsiradimui. Labai dažnai tai būna nuolat patiriamas stresas ir įtampa. Todėl turėtumėte pirmiausiai atrasti priežastis, kas Jums kelia įtampą bei atrasti būdą, kaip nusiraminti. Atsipalaiduoti nervinę sistemą padeda masažai, joga, sportas, meditacija, muzika, spalvų, šviesos terapija. Taip pat be galo svarbu pakankamai miegoti, valgyti subalansuotą maistą bei vengti maisto produktų, kurie dažnai yra alergenas. Pagerinti odos būklę padės kokosų aliejus, alavijo ekstraktas, ciberžolė, omega 3 riebalų rūgštys. Šie produktai labai naudingi, turi daug antioksidantų, slopina uždegiminius procesus.  

Gydymo būdai be vaistų 

Egzemą galima gydyti ne tik įvairiais medikamentais, tačiau ir pasitelkiant alternatyvią mediciną bei įvairius augalinius aliejus, arbatas. Žinoma, bet kuriuo atveju rekomenduojama pasitarti su specialistais dėl bet kokio gydymo būdo. Egzemai suvaldyti žmonės dažnai pasitelkia arbatas (ulongo, žalioji, juoda), raktažolių aliejų, akupunktūrą ar aromaterapiją, kuri paskutiniu metu ypatingai populiari. Galima derinti aromaterapiją su masažais. Taip pat būtina gerai drėkinti ir maitinti pažeistą odą. Ji neturėtų išsausėti.  

Tinkama kosmetika 

Labai svarbu sergant egzema naudoti tinkamas ir kuo natūralesnes kosmetikos priemones. Išsimaudžius labai svarbu odą pamaitinti kremu, kuris giliai drėkina odą. Bet kokie kremai ir kosmetika turėtų būti hipoalerginiai, švarios sudėties, geriausia jei be alkoholio. Taip pat reikėtų labai atsargiai išbandyti naujas priemones, kadangi bet koks pasikeitimas gali iššaukti ligos paūmėjimą. Jei atradote tai, kas tinka Jūsų odai, nesukelia odos dirginimo, tuomet naudokite tik tą produkciją.  

Tinkama temperatūra 

Egzemos paūmėjimui labai didelę įtaką daro ir temperatūra bei drėgmė Jūsų namuose ar darbe. Ypatingai tai aktualu šildymo sezonu, kuomet oras be galo išsausėja. Turėtumėte palaikyti maždaug 70 % drėgmę bei gerai vėdinti patalpas. Temperatūra neturėtų būti didesnė nei 21 – 23 C. Vėsesnis oras padės geriau jaustis.  

Ką daryti, kad išvengtumėte egzemos?  

Norint, kad egzema neatsirastų, labai svarbu rūpintis savo bendra savijauta. Stenkitės visuomet gerai išsimiegokite, venkite streso, įtampos. Taip pat atsisakykite sintetinių audinių, stiprų poveikį turinčių valiklių, ploviklių, muilo. Stenkitės rūpintis savo oda, nuolat ją drėkinkite, profilaktiškai apsilankykite pas kosmetologą, kuris profesionaliai padės pasirūpinti oda. Palepinkite odą profesionaliu kūno pilingu, įvyniojimais. Tai padės išlaikyti odą sveiką,  neišsausėjusią ir jaunesnę.  

Egzema nemaloni odos liga, tačiau suvaldoma. Svarbiausia pasirūpinti, kad išvengtumėte dirgiklių ir alergenų, kurie sukelia šios ligos paūmėjimą. Jei atsakingai laikysitės visų nurodymų, profilaktiškai atliksite šviesos terapiją, išmoksite atsipalaiduoti, vengsite agresyvių cheminių medžiagų, net pamiršite, kas Jums gali pasireikšti egzema. 

Atgal