2025-05-19
Šunų sveikata ir savijauta priklauso nuo daugelio veiksnių, kaip mityba, dresūra, laikas su šeimininku, meilė, tačiau viena iš svarbiausių jų sveikatos apsaugos priemonių yra šunų skiepai. Šunų skiepai ne tik veikia prevenciškai nuo pavojingų ir dažnai mirtinų šunų ligų, bet ir užtikrina ilgesnį bei laimingesnį gyvenimą mūsų keturkojams draugams. Šuniukai natūraliai gimsta su tam tikru imuniniu atsparumu, gautu iš motinos per priešpienį, tačiau ši apsauga yra laikina. Todėl skiepai šuniukams ir reguliarūs profilaktiniai skiepai suaugusiems šunims yra būtini. Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindines šunų ligas, nuo kurių juos būtina skiepyti, pasidalinsime, koks turėtų būti šunų skiepų kalendorius ir paaiškinsime, kodėl šuniukų skiepai svarbu.
Įsigijus mažą šuniuką, skiepai atliekami 6-12 savaičių amžiaus augintiniams, o po to kas metus jie yra revakcinuojami geriausiai apsaugai pasiekti. Parvoviruso ir šunų maro vakcinos dažniausiai suleidžiamos vieną kartą. Šunų skiepai nuo hepatito, paragripo ar adenoviruso gali suteikti ilgalaikį imunitetą, todėl yra laikomi vienkartiniais, tačiau veterinarai gali rekomenduoti šuns gyvenimo eigoje jį profilaktiškai pakartoti.
Šunų parvovirusas tai virusinė liga, kuri yra itin lengvai užkrečiama, nes plinta per sergančio gyvūno išmatas, tad šuo, turėjęs kontaktą su jomis užsikrečia. Ši dažnai mirtina ir ypač pavojinga jauniems šuniukams liga dažnai vadinama šunų giltine. Skiepai nuo parvo viruso šunims yra privalomi. Jei savo šuns vis tik neskiepijote nuo parvoviruso, o jūsų šuniui pasireiškia tokie simptomai kaip: karščiavimas,vėmimas, viduriavimas, kuris gali būti ir su kraujo priemaišomis, dehidratacija, didelis svorio netekimas, mieguistumas – nedelsiant kreipkitės į veterinarijos kliniką. Čia pateikiame veterinarijos klinikų sąrašą, kurios gali suteikti jums ir jūsų šunims tiek skubią pagalbą, tiek paskiepyti. Taip pat žinokite, kad šunų parvovirusas vaikams nėra pavojingas – žmogus negali juo užsikrėsti.
Šunų skiepai nuo maro yra labai svarbūs mažiems šuniukams. Šunų maro virusas dažniausiai užpuola jaunus šuniukus, kurie dar yra neskiepyti, tačiau jau nebeturi imuniteto, gauto iš mamos. Šunų maras būna skirtingų rūšių, pavyzdžiui, uždegiminis, kvėpavimo takų, nervų sistemos, virškinimo trakto bei akių. Dažnai nuo šio viruso šuns temperatūra pakyla net iki 41 laipsnio temperatūros. Šuns maras pasižymi dideliu karščiavimu ligos pradžioje, o po to maras nusėda į skirtingus šuns organus. Šuniui prasirgus maru, dažniausiai dalis jo sukeltų pažeidimų lieka nepagydomi visam gyvenimui. Paskiepykite savo šunis nuo maro laiku – vos įsigijote, ypač jei jūsų šuns skiepų pasas tuščias ir jame nenurodyta šuns skiepų istorija. Maži šuniukai jums padėkos!
Šunų skiepai nuo pasiutligės ir leptospirozės turėtų būti leidžiamas kasmet, nes šios vakcinos turi trumpą galiojimo laiką. Taip pat šuo reguliariai turėtų būti skiepijamas nuo erkių.
Pasiutligė yra pavojingas šunų ir kitų gyvūnų virusas, kuris gali būti mirtinu ne tik juo užsikrėtusiems gyvūnams, bet ir žmonėms. Pasiutligė perduodama per užkrėstų gyvūnų seiles, dažniausiai įkandimo būdu. Ši liga pasižymi neurologiniais simptomais kaip agresija, elgesio pasikeitimu, paralyžiumi. Toks šuo dreba, puola. Todėl šunų skiepai nuo pasiuligės yra būtini kiekvieno šuns skiepų pase ir yra privalomi šunų skiepai daugelyje valstybių, tarp jų ir Lietuvoje. Skiepas nuo pasiutligės dažniausiai suleidžiamas kartą per metus. Nepaskiepiję savo šuns nuo pasiutligės galite sulaukti griežtos teisinės atsakomybės. Pasiutligės skiepai yra viena iš itin svarbių jūsų šuns, jūsų pačių ir visuomenės gerovės užtikrinimo detalių. Paraginkite reguliariai nuo pasiutligės savo šunis skiepyti ir kitus! Pateikiame metinio šunų skiepijimo plano pasiūlymą Vilniuje.
Polivalentinės vakcinos yra šuns skiepai, kurie suteikia apsaugą nuo kelių skirtingų ligų vienu metu, įvedant tik kelias dozes. Šunims šios vakcinos leidžia vienu skiepu apginti šuniukus nuo keletos pavojingų ligų, kaip šunų maras, virusinis hepatitas, paragripas, leptospirozė, parvovirusas ir pasiutligė. Taigi, vietoj kelių atskirų vakcinų, polivalentinė vakcina leidžia sumažinti šuns skiepijimo procedūrų skaičių, taupo jūsų laiką ir mažina stresą šuniukui. Tokie skiepai yra itin pažangūs, jų kūrimas ir tobulinimas yra labai sudėtingas procesas, nes reikia užtikrinti, kad keli skirtingi virusai ar bakterijos nereaguotų tarpusavyje ir nesumažintų šuns skiepo efektyvumo. Polivalentiniai skiepai – tai patogus ir efektyvus būdas užtikrinti platų šuns sveikatos apsaugos spektrą vienu adatos dūriu. Surasti jums patogiausią vietą paskiepyti savo šuniukus galite čia.
Erkių skiepas šuniui yra itin svarbus, nes šie parazitai ne tik sukelia diskomfortą, bet ir gali užkrėsti rimtomis ligomis kaip erkinis encefalitas ar boreliozė. Šuniui pastorosios gali baigtis mirtimi. Šuns skiepai nuo erkių apima vakcinas kurios sukelia specifinį imuninį atsaką, kas padeda sumažinti užkrėtimo riziką. Tačiau šuniukų skiepai nėra vienintelis taikomas apsaugos nuo erkių būdas – kartu su skiepu šeimininkai dažniausiai naudoja ir papildomą apsaugą nuo šių pavojingų vabalų. Pavyzdžiui: tabletės, purškalai ir antkakliai nuo erkių šunims. Šias priemones erkių sezono metu rekomenduojama naudoti reguliariai, nes jos veiksmingai naikina erkes ir neleidžia joms lipti ant šuns. Kartais veterinarų klausiama, ar po erkinio encefalito skiepo negalima šunims duoti tablečių nuo erkių – tai mitas. Šios priemonės puikiai dera naudojamos kartu.
Šunų skiepų kalendorius yra svarbus planuojant tinkamą augintinio apsaugą nuo pavojingų ligų bei leidžia neužsimiršti. Pirmasis šuns skiepų paso įrašas dažniausiai prasideda su mažo šuniuko skiepu jam esant dar mažam (šešių savaičių amžiaus). Skiepijami tiek veisliniai, tiek šunys iš prieglaudos.
6 savaitės. Šiuo metu šuniukas skiepijamas nuo dviejų pagrindinių ligų – parvoviruso ir šunų maro.
8 savaitės. Šuniukas skiepijamas iš naujo, tačiau šįkart jau nuo penkių virusinių ligų: šunų maro, parvoviruso, adenoviruso, paragripo ir leptospirozės.
12 savaičių. Kartojami tų pačių penkių šuns ligų skiepai ir suleidžiamas skiepas nuo pasiutligės.
1 metai. Atliekami profilaktiniai skiepai šunims, kad šunų ligos nepasivytų jūsų netikėtai.
Kas metus. Pagal veterinaro rekomendacijas, dalis skiepų šuniui kartojama kas metus, arba du. Priklausomai nuo šuns gyvenimo sąlygų, ligos istorijos, vietos, kitų aplinkos veiksnių.
Keliaujant. Šuns skiepai keliaujant į užsienio valstybes ir vežantis augintinį kartu priklauso nuo valstybės, į kurią vykstate. Pasidomėkite individualiai prieš važiuojant, nes kai kuriuose šalyse, pavyzdžiui: Norvegijoje, Švedijoje, Suomijoje, Islandijoje, Didžiojoje Britanijoje, Australijoje, Vokietijoje šunų skiepų reikalavimai yra itin griežti ir aukšti lyginant su tais, kurie galioja Lietuvoje. O šunų patikrinimai taip pat vykdomi reguliariai.
Gerai suplanuotas skiepų kalendorius padeda užtikrinti, kad jūsų šuo visada būtų apsaugotas nuo pavojingų virusų ir ligų. Visas gyvūnų paslaugas rasite čia.
Šuniukų skiepai kaina dažniausiai negąsdina. Lietuvoje šunų skiepų kainos dažnai priklauso nuo klinikos, skiepo šuniui rūšies ir miesto, tačiau galima pateikti apytikslį vidurkį, kad būtų lengviau įsivaizduoti. Pavyzdžiui, pirmoji skiepo dozė nuo parvoviruso ir šunų maro, gali kainuoti apie 10-20 eurų. Antrasis šuns skiepas, kuriame dažniausiai būna sujungtos vakcinos nuo penkių dažniausių šunų ligų (šunų maras, parvovirusas, adenovirusas, paragripas ir leptospirozė) gali kainuoti apie 15-30 eurų. Paskutiniai, pakartotiniai šunų skiepai į kuriuos įeina ir šunų skiepas nuo pasiutligės dažniausiai kainuoja apie 20-40 eurų.
Bendrai paėmus metinė skiepų kaina šuniui gali siekti apie 50-100 eurų, priklausomai nuo pasirinktų vakcinų ir klinikos. Šios išlaidos, nors ir gali atrodyti reikšmingos, dažnai yra mažesnės nei gydymo išlaidos rimtų ligų atveju.
Pasiruošti šuns skiepui nėra sudėtinga. Štai keletas patarimų, kaip tinkamai pasiruošti ir ko negalima duoti šunims prieš vedant skiepyti. Pirma – pasikonsultuokite su veterinaru, kokius skiepus verta daryti. Antra, pasiruoškite reikalingus dokumentus kaip šuns skiepo pasas. Tada neleiskite prieš skiepus šuniui pervargti. Jis neturėtų būti išsekęs ar išsigandęs, todėl poilsis prieš vakcinaciją – geriausias pasiruošimas. Negalima duoti šunims papildomų vaistų ar naujo, neįprasto maisto prieš skiepą, nebent veterinaras būtų nurodęs kitaip.
Po skiepų stebėkite savo šunį, ar nėra neįprastų reakcijų kaip edema, letargija, vėmimas ar alerginės reakcijos. Jei šuns temperatūra ima kilyi, jei staiga jį pradeda berti ar šuns elgesys kardinaliai pasikeitė ir nepraeina porą dienų nerimas, per didelis mieguistumas, nuovargis – galimai šuniui sunku pernešti skiepus ar jis turi alergiją kuriam nors iš jų. Jei kyla įtarimų – kreipkitės į veterinarą.